Kontakt

Perličky z obchodu

25.5.2010 NOVINKA Perličky, Trvalý odkaz

Když jsem ještě pracoval v rybářských potřebách, potkal jsem se s různými lidmi-rybáři. Jestli se tak některým dá říkat. Tak se s vámi podělím o různé příhody za pultem.


 

1.

Kolega prodává zákazníkovi naviják a vysvětluje mu, čím je ten naviják výjimečný. "Ten naviják vám vydrží do konce života." Zákazník se ptá :"A to je jak dlouho ?" Kolega se zamyslí a říká :"To záleží na tom, jak dlouho je člověk naživu !"


2.

Zákazník :"Chtěl bych splávek."

Já :"Jak velký?Do proudu, na stojáka?"

Zákazník:" Tak velký, aby unesl třpytku."

Já : (popadám dech) "Splávek na třpytku?"

Zákazník :"No, aby mi nezapadla do bahna."

Já:"Proč do bahna?"

Zákazník :"Já chytám pstruhy a když nahodím, tak než překlapnu překlapěč a začnu navíjet, tak mi třpytka zapadne do bahna a nic nechytím:"

Nakonec se dozvídám, že chodí na soukromý rybník a chytá tam duháky. Ten splávek si nakonec vybral.


3.

Přichází rybář k pultu.

"Potřeboval bych medovky".

Sahám do regálu a podávám mu žluté medové puffiny.

"Ale já jsem chtěl jahodové!"


4.

Cink,cink ! Zvonek na dveřích ohlašuje rybářskou návštěvu. Do obchodu se vsunou dva namakaní, vyholení, potetovaní, Golema připomínající zákazníci. Nafukovací paže jim odstávají od těla.

Pozdravím a ptám se na přání.

První praví :"Potřebovali bychom navijáky."

A tak se samozřejmě musím zeptat jak velký, s volnoběžkou či bez, přední nebo zadní brzdou apod.

Ptám se :" A chcete s přední nebo zadní brzdou ?"

Druhý praví :" Nám je to jedno. My chytáme natvrdo !"

Padám pod pult.

Nakonec jsem je přesvědčil, že naviják by nějakou použitelnou brzdu mít měl. Nakupují a spokojeně odcházejí.


 

I taková je rybářská vášeň

Je to víc jak deset let. Tehdy probíhal boom chytání velkých kaprů a hodů na velké vzdálenosti. V té době jsem si pořídil třídílné kaprové děličky 3,60m, 3lbs a velké kaprové navijáky. Bylo to brzy na jaře. Stojaté vody byly zamrzlé. Nevydržel jsem to a musel jsem se přesvědčit, jak daleko s tímto nářadím dokážu nahodit.                                                                                                                             Doba a místo činu : Březen, mlha, zbytky sněhu, teplota těsně nad nulou, louka dlouhá přes kilometr, používaná zemědělci jako přistávací plocha pro Čmeláka, který na jaře práškuje pole. Zajíždím autem daleko od silnice, aby na mě nebylo vidět.  Kdo by si pomyslel, že v březnu a na louce uvidí šílence rybářským prutem ? Odkrokoval jsem asi sto metrů, připravil olova různých gramáží a začal házet. Popravdě kolem sto metrů jsem házel, ale nebylo to pořád ono.                                                           Najednou vidím jak k mému autu na louce přijíždí další. Za auta vylézají dva chlápci a jdou pomalu ke mně. Říkám si, sakra, co se bude dít ? Dojdou ke mně a jeden se mě ptá :"Dobrý den, pane, vy jste taky modelář ?" A já s prutem v ruce na louce, nejbližší vodní plocha dva kilometry daleko,  na zemi sníh, říkám :"Ne, já jsem rybář!"                                                                                                                                                     Chvilku jsme se na sebe dívali. Z jejich tváří se nedalo vyčíst ani ň. Otočili, odebrali se k autu a odjeli. Nevím, zda se potom smáli nebo brečeli, ale svůj úkol jsem splnil. Kolik z vás je takto postižených ?

 

 2014

Letos jsem vyslechl při závodech 1.ligy na Dyji 7 v Pasohlávkách rozhovor kolemjedoucích cyklistů na cyklostezce za námi. Někdy bych je za různé uštěpačné poznámky zabil, ale tenkrát jsem se pobavil.

Cyklistka :"Tady jsou asi nějaké závody?"                                                                                                                                                         Cyklista :" Jo,jo, vypadá to tak."                                                                                                                                                               Cyklistka :"  A podívej, co to mají pod sebou za sedací tajemství!"